Mikrokontrolér a bezpečná síť

Pojem mikrokontrolér, pochází z anglického slova „microcontroller“ se zkratkou „MCU“ se též česky nazývá „jednočipový počítač“. Jedná se o integrovaný obvod, tzv. „šváb“ (vzniklý spojením jednoduchých elektro-součástek v elektrický obvod k provádění složitějších funkcí), který je složen do jedné miniaturní součástky a funguje jako mini počítač. To znamená, že obsahuje mikroprocesor, paměť a zařízení pro jeho kontakt s okolím.

Elektronický obvod

Vzhledem k jeho vysoké spolehlivosti a kompaktním rozměrům se využívá zejména pro řízení a regulaci. V dnešní moderní době se rovněž hojně využívá v technologii senzorů pro průmysl, robotiku a „internet věcí“. Spojení „internet věcí“ předpokládá propojení různých přístrojů přes internet a přenos jejich dat do cloudových úložišť. Kupříkladu v průmyslu lze za ty „věci“ považovat výrobní technologie včetně strojů, zařízení či manipulační techniky. „Chytré domácnosti“ jsou na tom podobně. Může sem být ale zařazen i člověk se svými přenosnými zařízeními.

Se zvyšujícím se výkonem a pokrytím internetu se vyrábí výkonnější komponenty tak, aby připojená zařízení byla opravdu „chytrá“. To se však stává takovou dvousečnou zbraní. Vzrůstá tak rovněž jejich zranitelnost prostřednictvím nejrůznějších útoků. A to je pochopitelně nikdo nechce.
Jednočipový počítač (mikrokontrolér)

Stále častěji se tedy využívají mikrokontroléry, jako štít nebo ochrana proti kybernetickým útokům. Některé mají dokonce již integrováno několik bezpečnostních prvků. Jsou cenné zejména pro tyto kategorie:

· celková ochrana sítě

· bankovní a identifikační zabezpečení

· ochrana proti krádežím identity

· zabezpečení mobilních zařízení

· zamezení špionážím a manipulacemi s daty

· řešení pro automobily a bezpečnou jízdu

Typické jsou tedy především pro cílové aplikace typu tiskáren, počítačů, platebních a dalších bran, automobilů a dalších dopravních prostředků, koncových zařízení internetu věcí a nejrůznějších čidel a senzorů. Dnes je tedy třeba mít na paměti, že s rostoucím potenciálem novinek a inovací zároveň koexistují nežádoucí záporné stránky.