Když nám koberec zevšední

Máte doma metrážový koberec? A dokážete si ještě vybavit den, kdy jste jej pořizovali, resp. pokládali na podlahu? V té době jistě vydával zajímavý odér, typickou „kobercovinu“ či jak jej nazvat, která jasně signalizovala, že jde o zcela novou podlahovou krytinu, nepoužitou, neokoukanou a hlavně čistou.

První dny stačilo koberec sem tam vyluxovat a nikdo z vás jistě neřešil nějaké nečistoty. Občas odpadnuté drobky z toustového chleba, které se mezi vlákny zašlapaly, jste pravděpodobně tolerovali s vědomím, že přece pár drobečků jakost kobercových vláken zásadně nezmění.

koberec na podlaze

Jak šel čas, a koberec jste týden co týden podrobovali pravidelnému vysávání, začal jeho kobercový odér ztrácet na intenzitě a přišel den, kdy jste jej již nezaregistrovali vůbec. Naopak se vám zdálo, že koberec jaksi ztrácí na atraktivitě, protože se vám zdá, jako kdyby z něj na slunci vybledly barvy.

papuče u koberce

Sluncem to ale není, to má na barvu vláken minimální vliv, chyba je někde jinde – v zašlapaném prachu. Klasický sáčkový vysavač totiž neodsaje vše, na to ani není stavěný, a tak se pomaloučku polehoučku vlákna obalují prachovými částicemi, k nimž se přidává ještě další biologická složka – lidské kožní šupinky a mastný pot.

Když koberec připomíná použité ponožky

Zašedlý koberec je jedním z důvodů, proč jej podrobit důkladnému čištění koberců Wismont čištění vhodným systémem, například úspěšným a dobře recenzovaným strojem Rotovac, ale to není vše. Jestliže po koberci chodíte často naboso, a třeba i v ponožkách, podkolenkách a punčochách, tedy bez přezůvek, za čas do sebe natáhne váš pot spolu s bakteriemi, a nemůžete se divit, že začne připomínat použité ponožky. Koberce jsou textilie jako každá jiná, a ačkoli ponožky odkládáme do pračky, koberce pouze vysáváme sáčkovým vysavačem, které odér bosých chodidel rozhodně neodstraní.