Cenné papíry, opce, futures aneb začínáme obchodovat na burze

Když se řekne obchodování na burze, řada z nás si představí legendární film Vlk z Wall Street s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Ovšem v České republice obchodování přeci jenom nedosahuje takové velikosti, jak je tomu například ve slavném New Yorku. Obchodování na burze je dnes však daleko dostupnější, neboť je možné své investice uskutečňovat i v pohodlí domova za pomoci internetu. Díky obchodování na burze je možné pohádkově zbohatnout, ale stejně rychle se ocitnout i na pomyslném dně, ze kterého se stává jen velmi těžko. Nejedná se zkrátka o aktivitu pro každého, zde vítězí ti, kteří rozumí trhu a ve správném okamžiku si dokáží udržet chladnou hlavu. Při obchodování se můžeme setkat nejrůznějšími metodami, slyšeli jste třeba už o price action Tradecz nebo Fibonacciho metodě? Pokud ne, je možná ta správná chvíle najít vhodný seminář a seznámit se s touto problematikou přeci jenom o něco hlouběji.

Newyorská burza

Jak si představit investici?

Investice představuje situaci, kdy jsme ochotni vzdát se nějakého statku pro jeho zhodnocení v budoucnosti. Díky investování tak není možné zbohatnout okamžitě, ale jedná se o postupný proces s nejistým výsledkem.

Můžeme například dobrovolně vzít našetřené peníze a investovat je do akcií nějaké společnosti s vidinou, že se nám tato investice v budoucnosti vrátí i s určitým zhodnocením. Investovat přitom nemusíme jenom do cenných papírů (akcií) nebo opcí a futures. Velmi oblíbené jsou poslední dobou třeba i komodity, jako je ropa, drahé kovy nebo třeba káva a čaj.

Prázdné kapsy

Investování je tak vhodné pro ty, kteří se rozhodnou dobrovolně vzdát něčeho v přítomnosti za zhodnocení v budoucnosti. Z investice povětšinou nemá investor okamžitý prospěch, ten se může dostavit až s přibývajícím časem. Investice se samozřejmě nemusí vždy vyplatit, ale to už je zkrátka riziko, které při investování musíme chtě nechtě podstoupit.