Putování za strašidly

Víte, že u nás je brána pekelná? Nemyslím tím žádnou filmovou pohádky. Mám na mysli skutečnou bránu do pekla. Údajně se nachází na hradě Houska. A to není jediné strašidelné místo u nás. Na spoustě hradů a zámků vám budou povídat legendy o místních strašidlech, ale jen na některých jsou jejich projevy úředně potvrzené.

Ideální místo pro strašidla

Tak třeba na hradě Lemberk, který se nachází nedaleko Liberce. Tam tyto projevy vedly k tomu, že na místní strašidlo několikrát kastelánka zavolala policii. Ta sice nikoho nezatkla, ale jejich zásah byl takříkajíc hodně zvláštní. Na výjezd si vzali vycvičeného a zkušeného psa. Měl za úkol hledat stopy možného pachatele. Z prázdné místnosti totiž kastelánka slyšela kroky a později i hru na klavír. Zdůrazňuji ono slovíčko prázdné. Hrad byl uzavřený a nikdo, kromě kastelánky v něm neměl být.

Policisté přijeli a nechali si onu místnost otevřít. Pes se vzpouzel vejít dovnitř, a když ho nakonec přiměli, aby udělal pár nesmělých kroků směrem ke klavíru, vytrhl se a utekl. Naštěstí zůstal způsobně čekat u služebního auta.

Strašidelný les

Strašidlo, při troše štěstí, můžete také potkat v Branišovském lese, který začíná hned za sídlištěm v Českých Budějovicích. Existují svědectví o tajemném muži v dlouhém černém oděvu, spíše plášti, a v kapuci, který se zde občas zjevuje. Na tom chlápkovi by nebylo až tak nic divného, kdyby se nevznášel půl metrů nad zemí. Jo, a zjevuje se nedaleko stromu oběšenců. Také je zde několik svědectví o tom, jak se lidé ztratili. Ne, že by zabloudili v lese. Oni se ztratili v čase. Borec jel přes les na kole. Asi kilometrovou vzdálenost zvládnul za plných 7 hodin. Prý stále šlapal a vůbec nesedl z kola. V Branišovském lese se konaly i pokusy s hledači záhad, za účasti jedné z našich významných televizních společností. Nikdo nedošel žádné újmě, podivné pocity však měli všichni zúčastnění.