Na pár dní jiný domov – to jsou výměnné pobyty

Poznávací zájezdy se školou může dítě absolvovat i jiným způsobem, než přespáváním v hotelu. Stále oblíbenější jsou výměnné pobyty, které se pořádají mezi přátelskými školami. Každá škola podepíše smlouvu s tou druhou a děti se mezi sebou navzájem ubytují. Další možností je odeslání dítěte do rodiny (nejtypičtější pro Anglii), kde spolu děti ze stejné školy bydlí v jedné rodině například nějakého staršího páru, která se o ně stará. Je to velmi zajímavá zkušenost pro děti. Zažijí jazyk, kterému se ve škole učí jen za pomoci učebnice, jak se říká ,,v akci“.  Jak je známo, za týden v jiné zemi se místní jazyk naučíte lépe než za jeden rok s učebnicí!
zlet letadla

Jak si na nový domov děti zvyknou?

Může se stát, že rodina, kterou dítě dostane, bude naprosto odlišná od té, ve které dítě vyrůstá. Jiné stravovací návyky, jiné náboženství, jiné politické názory a podpora jiných uměleckých směrů. Děti jsou však mnohdy ke změně mnohem více tolerantní než dospělí.  Nemají předsudky a dokážou se přizpůsobit novému okolí s naprostou lehkostí. Většinou bydlí s kamarády ve dvojicích či trojicích, tudíž se nestane, že by v nové rodině bydlelo dítě samo.

Uvědomí si, že doma je doma.

Děti po příjezdu zpět do své rodiny vnímají rodiče a sourozence trochu jinak. Nejen, že jsou rádi, že jsou konečně doma, ale vnímají radosti každodenního styku se svou rodinou. Váží si rodičů a jejich přítomnosti, nebo vycházejí lépe se svými sourozenci. Výměnné pobyty a pobyty v jiných rodinách mají tedy velmi příznivé účinky na psychiku a morálku dítěte.
pracovní meeting

Nevýhody?

Nevýhodou může být snad jen jazyková bariéra. Naštěstí s dětmi jezdí i jejich kantoři, tudíž jakékoliv problémy a připomínky se mohou řešit přes ně. Je tedy naposledy nutno podotknout, že doma je doma a že dětem se bude stýskat. Pokud dítě vyloženě nechce odjet, nenuťme ho do toho.