Domácí hravá plastelína

V obchodních řetězcích najdete už velmi rozmanitý výběr plastelín pro kreativní tvorbu s dětmi. Ale ta cena! Pokud máte doma kreativní dítko, které tvoří z plastelíny často, mohla by se vám tato zábava dosti prodražit. Domácí plastelína vás vyjde na pár korun. Navíc si ji můžete vyrobit levně a jednoduše. Vytvořte si své oblíbené barvičky, nebo dokonce duhovou plastelínu. Můžete si ji různě ovonět. U samotné výroby domácí plastelíny se s dětmi pobavíte!

vzdělávání

Potřebujete…
1 hrnek hladké mouky (alergici na lepek mohou zvolit samozřejmě bezlepkovou mouku), 1 polévkovou lžíce slunečnicového oleje, půl hrnku soli, 1 prášek do pečiva, 1 hrnek horké vody, 1 polévkovou lžíci octa. Dle své fantazie různé potravinářské barviva a aroma.

Postup!
V hrníčku s horkou vodou smícháme ocet, olej, a případně potravinářské barvivo (můžeme samozřejmě vytvořit i plastelínu v přírodní barvě). V menším nepřilnavém hrnci či na teflonové pánvi smícháme obsah hrníčku s moukou a solí. Můžeme přidat aroma. Vaříme 3-5 minut na mírném ohni za stálého míchání vařečkou. Hmota se bude postupně spojovat, ještě chvíli po spojení musíme míchat, dokud to nepůjde obtížně. Hmotu necháváme chladnout přímo na pánvičce nebo hrnci!

Poté si plastelínu schovejte do praktické plastové misky s víčkem, nebo do pevného igelitového sáčku, a uložte do lednice. Takhle vám vydrží skoro měsíc. Na vzduchu by vám hmota postupně vyschla a ztratila svou zářivou barvičku.

modelína

Proč domácí verzi?
Tato verze domácí plastelíny je naprosto neškodná, pokud by se stalo, že by ji dítě pozřelo. Proto můžete tvořit i s malými dětmi (samozřejmě při vašem dohledu). Je konzistencí podobná známé Play-Doh plastelíně, a však tato verze je podstatně o dost levnější a řekla bych, že i vhodnější pro dětskou kreativní zábavu. Navíc se s ní velmi krásně pracuje! Plastelína je vláčná a pružná. Zahrajte si na kreativní umělce. Jaké barvičky si vytvoříte?