Podnikání na internetu

Řekli jste si už někdy, jak skvělé musí být mít svůj E-shop, ale nevíte, jak začít a co všechno je k tomu potřeba? Pravdou je, že i tento typ podnikání má svá úskalí a je potřeba si vše důkladně promyslet, uvažovat o cílových zákaznících a nepočítám s okamžitým zbohatnutím.

 elektronický obchod

Je třeba brát v potaz, že jsme přehlceni E-shopy a proto je potřeba ten svůj nějakým způsobem odlišit, aby vynikal, a byl právě tím, který bude konkurence schopný a v dané oblasti navštěvovaný a doporučovaný. Běžně dostupné statistiky na internetu uvádí, že až 60% nově založených E-shopů zanikne během prvních pár měsíců fungování. Zda je to jen důsledek netrpělivosti či zanedbání faktorů, který chod podnikání ovlivňují, by byla čistá spekulace.

A s čím tedy počítat? Samozřejmostí jsou kvalitní a přehledné internetové stránky – tady nesmíme opravdu šetřit a spokojit se s málem, každý se rád vrátí tam, kde se mu dobře nakupovalo.

Od koho budu nakupovat zboží, které chci prodávat? Najít kvalitního dodavatele, a zároveň mít i finanční rezervu, ze které budu první měsíce čerpat, je nezbytné. Nepočítejte s tím, že zbohatnete hned po prvních měsících. Ba naopak, ty bývají spíše nákladově nejnáročnější.

Dále musíte také uvažovat, jakým způsobem budete zboží doručovat k zákazníkům. K dispozici jsou jak přepravní společnosti, tak i velmi oblíbeným způsobem jsou smluvní odběrná místa.

Nějakým způsobem musí probíhat i úhrady za nákupy. Pakliže si vedle možnosti platby dobírkou zvolíte i založení firemního účtu, zvažte rovnou i zavedení platby přes platební bránu, kdy máte peníze na účtu okamžitě. Vy nemusíte čekat na obdržení platby, a zákazník svou objednávku obdrží i o několik dnů dříve – což jistě uvítá.

 nákupní košík

A co o obchodování na internetu říkají naše zákony? Budete z nich potřebovat nastudovat odstavce následujících zákonů:

§ Občanský zákoník č. 89/2012 Sb.,

§ Zákon o ochraně spotřebitele č. 634/1992 Sb

§ Zákon o evidenci tržeb č. 112/2016 Sb.

§ Zákon o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb.

§ Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679

§ Živnostenský zákon č. 455/1991 Sb.

 

Na závěr zbývá jen popřát hodně štěstí a kreativního ducha, jelikož bez něj to nejde. Konkurence je velká a jen odvážným štěstí přeje.