Je americká nebankovní hypotéka vhodná i pro naše podmínky?

Pokud si chcete pořídit vlastní dům či byt, rychle zjistíte, že to není ani zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Především je tu totiž nutnost najít vhodnou nemovitost, což může být úkol téměř nadlidský.

Počítejte s tím, že strávíte podstatnou část své doby objížděním jednotlivých domů a jejich prohlídkou, jen abyste zjistili, že každý z nich má nějakou vadu, která vás od jeho koupě odradí. Může to být například poškozená střecha, nebo třeba blízkost prasečí farmy, případně nedodělaná kanalizace.

hypoteka6

Je to proto, že skutečně dobré domy či byty jsou na prodej jen málokdy. Jejich vlastníci jsou s nimi spokojeni, tak proč by je prodávali? Pouze pokud si je již nemohou dovolit, neboť náklady na jejich provoz jsou velké, nebo pokud se chtějí odstěhovat například blíže k rodině, takové domy najdete.

Pak je tu samozřejmě otázka peněz. Jednou z možností je vzít si hypotéku, tedy účelovou půjčku, určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní nemovitosti. Ale jaký z jejích mnoha typů, které dnes na trhu jsou, si vybrat?

Jednou z možností je americká nebankovní hypotéka. Jak již název napovídá, jedná se o produkt, který bankovní subjekty nenabízí. Najdete jej exkluzivně v nabídce nebankovních společností, které se specializují na poskytování nejrůznějších druhů půjček.

hypoteka2

V tomto případě byl tento produkt inspirován modelem, který je běžný ve Spojených státech Amerických. V podstatě se jedná o to, že zde není potřeba ručitel, avšak daná nemovitost zůstává až do plného splacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která peníze poskytla.

Můžeme přemýšlet, zda je tento model pro nás vhodný. Musíme totiž uvažovat mimo jiné také o tom, že zatímco v USA není stěhování tak běžné, u nás, díky nízkým podstatně nižším vzdálenostem, je tomu jinak. Běžný člověk se přestěhuje za svůj život několikrát, nepočítaje v to odchod od rodičů do samostatného bydlení.

Záleží tedy jen na vás, jaký typ si vyberete. Rozhodně si však vždy pečlivě přečtěte veškeré podmínky, ať neprohloupíte.