Dostaňte se během do formy

Ať už je vaším cílem zhubnout, dostat se do kondice nebo se jen častěji dostávat ven na čerstvý vzduch, je běh tou správnou volbou. Jeho výhodou je, že vás téměř nic nestojí, dá se provozovat klidně i celoročně a je také zdravý. Jak s ním začít, aby vás začal bavit?
Pokud se rozhodnete začít běhat, nejprve si pořiďte základní vybavení. Na rozdíl od tenisu nebo třeba hokeje toho k němu mnoho nepotřebujete, ale bez pár pomůcek se stejně neobejdete. Základem jsou kvalitní boty, bez nichž by vás tento sport mohl i bolet. Ty seženete ve specializovaných prodejnách, kde vám vyberou botu přímo na míru vašim parametrům, nebo v prodejnách se sportovními pomůckami.
Sportovní obuv
Další nezbytností je i správné oblečení. Pro ženy je nutností kvalitní sportovní podprsenka, dále je vhodné funkční tričko a kraťasy či legíny. Pokud se chystáte běhat i v chladnějším období, neobejdete se bez lehké bundy a čelenky či čepice.
Než vyrazíte, vyhlédněte si vhodnou trasu. Pro většinu lidí je příjemnější běhat po měkčích, přírodních terénech, ale ani asfaltové okruhy nemusí být špatné. Zvolte především délku, kterou zvládnete. Není dobré si hned na začátek naložit mnohakilometrový okruh. Pokud vám chybí kondice, začněte zlehka. Střídat můžete běh s rychlejší chůzí, případně si můžete i odpočinout a protáhnout se.
Běžící žena
Nezapomeňte si také každý běh zaznamenávat, abyste mohli pozorovat své pokroky. S tím vám pomůže řada propracovaných aplikací, které vám změří počty kilometrů, spálené kalorie i dobu pohybu. Sledovat tak můžete historii svých běhů a pozorovat, zda se zrychlujete.
Důležité je, aby vás samotný běh bavil. Zpříjemnit si ho můžete jak vhodným a barevným oblečením, tak třeba i poslechem oblíbené hudby. Nastavit si můžete svůj vlastní playlist, který vás bude co nejvíce motivovat k výkonu. Možností je také přibrat k běhu parťáka – partnera, kamaráda či se přidat ke skupinám běžců.