Závit v kovovém materiálu

Stále užitečný

Známém jej jistě všichni, protože řada produktů a strojů by bez něj nefungovala. Výrobní náklady nejsou u běžných druhů nijak náročné, ale za to poskytují dobré vlastnosti. To dokazuje i jejich používání, protože v praxi jsou k vidění již opravdu dlouho, a ještě je dlouho uvidíme. Často se využívají k spojování. U něj máme i jiné možnosti, přičemž vždy je potřeba hledět na to, co se v daném případě vyplatí nejvíce.

šroub s maticí

Šroubové spojení je výhodné v tom, že se dá snadno rozebrat, ale při tom v utaženém stavu na určitý moment dosahuje velmi dobrých vlastností, takže zvládne vysoké namáhání. Samozřejmě šrouby nemusí být jenom jeden, ale klidně se jich umístí více, čímž se působící síly rozloží. Kromě spojování se závity využívají i u mechanismů, akorát zde mývají mnohdy větší stoupání. Takto se dá poměrně snadno převádět otáčivý pohyb na posuvný, což můžeme vidět v praxi třeba u obráběcích strojů.

Výroba

I jako obyčejný člověk si můžeme v klidu řezat závity v dílně a normálně je požívat. Chce to však správné vybavení jako je závitové očko, závitník a vratidlo. Při samotném řezání se samozřejmě nevyhneme ani používají oleje. Takto je vyrobíme snadno ručně, akorát to nějakou dobu trvá. Proto ve firmách při sériové výrobě běží stroje, které mají mnohem vyšší produktivitu. Využívají se k tomu strojní závitníky, které jsou z kvalitního materiálu a hodně toho vydrží.

řezání závitu

Nejčastěji se požívá metrický závit, který mají běžně šrouby, matice a tak dále. Když si chceme koupit vhodný nástroj, tak se označuje dle typu, velikosti a stoupání. Příkladem je závitník M16x1,5, přičemž konkrétně tento má jemné stoupání. Vyznačují se menší hloubkou, ale na druhou stranu se na stejné délce vleze více závitů, takže je vhodný třeba pro zátky. Nabídka různých rozměrů je opravdu široká, aby si každý zákazník vybral.