Syrová strava pro psy

Závodní chrti a tažní psi jsou krmeni syrovou stravou již dlouhou dobu. Rozšíření těchto krmných postupů na domácí mazlíčky je myšlenka, kterou navrhl australský veterinář Ian Billinghurst. Návrh nového krmení nazval BARF, což je zkratka po „Bones and Raw Food“ nebo „Biologically Appropriate Raw Food“.
Billinghurst vycházel z toho, že psi před tím, než byli domestikovaní jedli také syrové maso, masité kosti a rostlinné složky a jejich trávení je k tomu uzpůsobené. Veterinář zároveň tvrdí, že komerční krmiva, která jsou často vyráběná z nekvalitních surovin, navíc na bází obilí a plné přidaných chemických látek a konzervantů, jsou pro zdraví psa velmi škodlivé.
Vzhledem k těmto skutečnostem, popularita syrové výživy pro psy, která zahrnuje syrové maso, kosti, ovoce a zeleninu, stále roste a získává si oblibu u mnoha nadšených chovatelů.
pes při odpočinku

Přínos syrové stravy pro psy:
·         Zlepšení zdraví
·         Lesklejší srst
·         Zdravější kůže
·         Čistější zuby
·         Lepší dech
·         Větší energie
Na co si dát pozor:
·         Možnost zranění psa při krmení kostí
·         Nevyvážená strava
·         Při přechodu na raw stravu se mohou vyskytnou přechodné zažívací potíže
 

Recepty a návrhy na barfování snadno naleznete na internetu, v odborných knihách, nebo časopisech.Na BARF stravu se již také specializuje několik e-shopů, kde můžete krmivo pohodlně nakoupit

 husky ve spřežení
BARF strava se obvykle zahrnuje:
·         Svalové maso
·         Masité kosti
·         Vnitřnosti
·         Syrová vejce
·         Upravená zelenina
·         Upravené ovoce
·         Mléčné výrobky
Dle mnoha špičkových veterinářů je pro většinu zvířat BARF strava prospěšnější nežli průmyslově zpracované krmivo, jako jsou granule a konzervy. Také mnoho chovatelů potvrzuje, že poté, co začali svým domácím mazlíčkům dávat syrové jídlo, zlepšil se jejich zdravotní stav, srst je hustější a lesklejší, mají více energie a radosti ze života.
syrové maso
Pokud se obáváte, že barfování je nákladná záležitost, bojíte se zbytečně.Sežeňte si cenově dostupné zdroje, zeptejte se v řeznictví, na jatkách, u blízkého farmáře a také hlídejte akční cenové nabídky. Možností je mnoho a v konečném důsledku vás psí strava nebude stát víc, než jakou teď platíte za hotové krmivo. Naopak budete mít tu výhodu, že do psí misku se dostane jen to, co tam chcete mít.