Proč dnes již prakticky nevidíme ozdobné kované zábradlí?

V dnešní době je zábradlí nezbytnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy, ať už vnitřní nebo vnější. A není divu, značně totiž zvyšuje jejich bezpečnost. Díky nim nemusíme mít takový strach z pádu, a navíc i poskytuje oporu lidem s pohybovým postižením, kteří se nemohou tak dobře hýbat.

Je pak jasné, že vzhledem k jeho rozšíření existují nejrůznější druhy a typy ve všech cenových hladinách. Navíc si jej můžeme vyrobit i sami. Díky tomu si může vybrat skutečně každý, ačkoliv jedním z hlavních limitujících faktorů je zde samozřejmě cena.

zabradli3

A jako mnoho jiných věcí, i toto podléhá módním trendům, zvláště pak u bohatších vrstev, které se nemusí na cenu tolik ohlížet. Zvláště v minulosti lidé nelitovali dát i velkou sumu za to, aby jejich dům vypadal skutečně tak, jak si jej představují.

I to je důvod, proč v mnoha starých šlechtických či panovnických sídlech najdeme překrásně kované zábradlí Fa-Havlicek, a to nejen u schodišť, ale i u balkónů. Je potřeba si uvědomit, že v té době nebyl kov ani zdaleka tak dostupná komodita, jeho poměrná cena byla tedy mnohem vyšší, než dnes. A to do toho nepočítáme kování samotné, které také nebylo levné, pokud jste jej chtěli nechat udělat u nějakého skutečného mistra.

zabradli4

Dnes se však s tímto typem v nových budovách prakticky nesetkáme. Ačkoliv totiž stále vypadá velmi dobře, problémem je zde cena. Na rozdíl od klasického jednoduchého typu je totiž potřeba kování provést ručně, což rozhodně není nejlevnější záležitost. A jen málokomu se za to chce vydávat peníze.

Výsledkem je tedy fakt, že dnes sice najdeme kovová zábradlí prakticky všude, avšak v naprosté většině případů se jedná o jednoduchý typ, který lze sériově vyrábět. A to je na jednu stranu škoda – nelze totiž popřít, že pokud se dobře udělá, vypadá kované zábradlí velmi pěkně. Rozhodně by budilo v lidech závist.