Pozor na sníh na střeše vašeho domu

Pokud vaše šikmá střecha zasahuje jen do vaší zahrady, tak vám to může být jedno, nechodíte-li tam stavět sněhuláka, či se oddávat jiným zimním radovánkám. Zde v případě úrazu si to odskáčete jen vy sami. Zasahuje-li však vaše střecha ven, na veřejné prostranství tak zpozorněte.
Je totiž vaší povinností ze zákona, a zde budu přesně citovat, „starat se o svůj majetek tak, abyste neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob“. Bum, tečka a přiklepnuto. Tím chtěl básník říci, že pokud z vašeho domu někomu „žbuchne“ na hlavu sníh, led, nebo rampouch, veškeré následky nesete vy, a to se vším všudy.
sníh na střeše
Dojde li ke zranění, tak si to finančně odskáčete a to tak, že budete pak sníh uklízet aniž by kde byl.
Jste-li majiteli domu většího, kde je i domovník, můžete mu to uložit, pokud to již nemá ve smlouvě. A pokud mu tuto práci zadáte zvlášť, rozhodně to učiňte na papíře, kde si to od něj necháte podepsat. On pak bude jen těžko při případné soudní při hovořit o tom, že to nevěděl.
Ostatně je ve vašem zájmu si střechu chránit. Sníh je sice lehký, to je pravda. Jistě nikde na světě nebylo zaznamenáno, že by někomu sněhová vločka rozbila hlavu. To ne, ale když je ho hodně, a namrzne, tak je to velká váha. Nota bene,když začne tát. Sníh se stává ještě těžším a poškození střechy není vyloučeno. I když existuje norma (ano i na tohle), která hovoří o zatížení padesáti kilogramů sněhu na metr čtvereční. Vážit ho jistě nebudete, ale postaráte se, aby zmizel.
rampouchy na střeše
Závěrem mohu ještě dodat a připomenout, že i tohle se dá pojistit. Nebudu žádnou pojišťovnu jmenovat, nemám rád ani jednu, ale opravdu to jde. Takže pokud si teoreticky necháte pojistit na pořádnou částku, mělo by se vám dobře spát s vědomím, že kdyby náhodou něco…
Přesto všechno je lépe sníh ze střechy odklízet, abyste pak neměli pochroumané svědomí, kdyby se stal někomu vážný úraz.