Čím nekrmit kočku

Naši kočičí přátelé by dlouhodobě náš nebo psí jídelníček ve zdraví nepřežily. V krmné dávce potřebují mít asi devadesát procent surovin živočišného původu.
 kotě v misce

Jsou ve stravě konzervativní

Co se týká potravy, jsou hodně konzervativní. Někomu se můžou zdát vysloveně mlsné. Není to ale žádný jejich rozmar. Mohou za to jejich chuťové receptory a trávení. Jejich chuťové pohárky pečlivě zkoumají nejen jemné odstíny chuti, ale i teplotu a konzistenci podávaného krmiva. To by se mělo co nejvíce blížit jejich přirozené potravě – čerstvě ulovené kořisti. Nemají rády ve stravě změny a často na ně reagují průjmy. Jejich mikroflóra ve střevech je přizpůsobena k tomu, že upřednostňuje jeden typ stravy i chuti. Není dobré ani kombinovat maso (syrové i vařené) s granulemi a kapsičkami. Kombinace způsobují též zažívací problémy. Není žádoucí příliš experimentovat a zůstat u toho, co kočce vyhovuje.
 kočka od mléka

Čeho se vyvarovat

Kočičí organismus se neumí poradit s cukrem, mlékem, tukem, alkoholem a solí. Nemají v přirozené potravě cukry a škroby. Nemají ani receptory na sladké. Kravské mléko kočky neumí zpracovávat, protože obsahuje laktózu – mléčný cukr. Obvykle tak u nich končí pití mléka průjmy. Vegetariánský způsob stravování s převažujícím obsahem sacharidů by jim způsobil srdeční selhání a ztrátu zraku. Alkohol, byť v malém množství, je pro kočky toxický. Jejich tělo neumí produkovat enzymy potřebné k jeho rozkladu. Vyvolává zvracení a kolaps. I pouhé dvě lžičky tvrdého alkoholu vedou k bezvědomí kočky. Nadměrné množství tuků v kočičí stravě způsobuje záněty slinivky břišní. Nevhodná jsou proto příliš tučná masa. Příliš soli v těle není vhodné protože způsobuje vyšší množství sodíku. To zabraňuje správnému odvádění odpadů látkové výměny z těla. Zatěžovány jsou ledviny, může dojít též k poškození mozku. Pozor na uzeniny!
hlava kočky 
Závěrem je potřeba připomenout, že je velice důležité, aby měly kočky k dispozici stále dostatek čerstvé vody!